Archive for October, 2015

15/10/2015

TRAFIKIMI I TË MITURVE

Po të lexosh vetëm titullin e artikullit të botuar në Corriere della seraLa tratta dei ragazzini fantasma dal Kosovo all’Italia, in auto” (Trafikimi i fëmijëve fantazma nga Kosova në Itali me makinë), duket sikur ky fenomen i takon vetëm Kosovës, por nuk është e saktë.

read more »

15/10/2015

BOLERO

Pavarësisht se rrëfimtari e deklaron që në fillim se romani nuk do të jetë narrativë e një aventure, por aventurë narrative, lexuesi mezi pret të mësojë se ç’i ndodh atij tipit rreth të tridhjetave, që zbret shkallët e stacionit të metrosë së New York-ut, tek kryqëzimi i avenysë së 7-të dhe rrugës 40 në Manhattan, por që i zhytur në leximin e gazetës nuk ia vë veshin njoftimit për aksidentin e ndodhur diku në Brooklyn.

read more »

15/10/2015

NA FALNI SE GABUAM

Në mars të këtij viti, mediat italiane njoftuan për një vrasje të dyfishtë. Një çift të fejuarish që bashkëjetonin, u gjendën të vrarë në një parking në qytetin verior Pordenone. Vrasja, e kryer me pistoletë, bëri bujë të madhe.

read more »

15/10/2015

ARIU TEK MUSHKONJA

Një nga emisionet më të ndjekura radiofonike në Itali është pa dyshim “La zanzara” (Mushkonja), që transmetohet çdo mbrëmje nga Radio24. Në datën 1 shtator të këtij viti në këtë emision përmendet edhe Shqipëria, por jo për temat e zakonshme.

read more »

15/10/2015

PASOJAT E KËMBIMIT

Ndodh shpesh të dëgjojmë lajme për turistë të gënjyer anembanë kryeqyteteve të botës. Kuponë marramendës për një pije freskuese, rrogë mujore që shkojnë për një rrugë taksie, komisione të ekzagjeruara këmbimi valutor, paradhënie online për hotele fantazma, e kështu me radhë.

read more »

15/10/2015

NËSE NUK ËSHTË HAN

Shqipëria është një nga vendet më serioze nga pikëpamja e kontrollit të dokumenteve të identitetit të udhëtarëve që kalojnë nga pikat kufitare. E këtë mund ta thotë kushdo që ka udhëtuar të paktën një herë nga Rinasi, ose nga një port detar.

read more »

15/10/2015

GISHTI MBI FLLUSKËN E SAPUNIT

Në ditën e fillimit të aksionit kundër informalitetit, nuk kishte si të mos binte në sy deklarata e Kryetarit të Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj, për uljen e çmimeve të shtëpive.

read more »

15/10/2015

FJALËT E KRIJOJNË PEIZAZHIN

Ka plot shkrime që komentohen vetë, nuk kanë nevojë as për shpjegime e as për reagime. Janë si të thuash të vetëmjaftueshme, pasi janë shumë të qarta në sytë e publikut për mesazhin që bartin. Nga ana tjetër, me natyrën e tyre bllokojnë e neutralizojnë çdo lloj hapësire për diskutim e dialog.

read more »

15/10/2015

AKSION KUNDËR ÇORODITJES

Pas ndërrimit të buxhetit, shifrave alarmante të rënies së mbledhjes së taksave dhe rezultatet zhgënjyese në dogana, qeveria ka ndërmarrë një nismë politike kundër informalitetit dhe evazionit fiskal.

read more »