Archive for May, 2015

31/05/2015

LIRIA NË PAZAR

Në çdo vend të botës me demokraci të konsoliduar, një deklaratë si ajo e Presidentit Nishani do të kishte shkaktuar debate të pafund, nga shumë sektorë të jetës sociale. Në Shqipëri pati ndonjë reagim, por jo siç mund të pritej.

read more »

31/05/2015

INSTITUCIONE 2.0

Lajmin për ministrin e ri të Mirëqenies sociale, Blendi Klosi, e përcollën të gjitha mediat shqiptare. Duhet të themi e përcollën, sepse fillimisht lajmin e dha Kryeministri shqiptar Edi Rama në profilin e tij në facebook.

read more »

31/05/2015

RESPEKTIMI I TRAGJEDISË

Sot faqet online të gazetave italiane janë mbushur me lajmin për pafajësinë që gjyqi i njohu nënës që vrau tre bijat e mitura vitin e kaluar në qytetin italian Lecco.

read more »

20/05/2015

AVENTINO

Njerëz të pajisur me durim e me aparate fotografike, që presin në radhë përballë një porte të madhe. Këtë skenë të pazakontë mund ta shohësh në Romë, në kodrën e famshme Aventino.

read more »

20/05/2015

VLERËSIM I MERITUAR

Costante Italo Fortino, studiues i mirënjohur i letrave shqipe e profesor i gjuhës dhe i letërsisë shqipe në Universitetin “L’Orientale” të Napolit mori çmimin “Mjeshtër i madh”.

read more »

20/05/2015

KUR E KTHEN PLLAKËN

Jo vetëm termi i sforcuar “hasanizim”, i krijuar rishtas nga Ben Blushi për të treguar dukurinë e kalimit nga një parti në tjetrën, por edhe fajësimi i tij si shkak i të gjitha të këqijave që mundojnë aktualisht shoqërinë shqiptare, duken së paku tema të diskutueshme.

read more »

20/05/2015

SKAFISTËT E LINDJES

Kushedi, të hutuar nga fushata elektorale, nga loja e kandidaturave, nga spektakli i vazhdueshëm parlamentar dhe nga zhbirimet e arsyeve të “eksodit” të shqiptarëve, politika dhe mediat nuk ua vunë veshin gomoneve që u nisën nga brigjet shqiptare.

read more »

20/05/2015

BASHKËSIA E MUNGUAR

Ditët po kalojnë e Shqipëria po shkon me shpejtësi drejt zgjedhjeve vendore. Në rrëmujën që karakterizon cirkun politik shqiptar mungon diçka thelbësore. E nuk e kam fjalën për respektin e ndërsjellë.

read more »

20/05/2015

VIZIONARI ME KRAHË

Dje, në mjedisin e këndshëm të librarisë Fandango, në qendër të Romës, u prezantua libri i shkrimtarit të mirënjohur Visar Zhiti me titull Il Visionario alato e la donna proibita.

read more »

20/05/2015

LLAMBUSHKA E SKAFISTËVE

Para disa ditësh, mediat italiane njoftuan se në kanalin e Otrantos, disa njësi detare italiane të “Guardia di Finanza”, gjatë patrullimit në kuadrin e kontrollit të flukseve migratore të paligjshme, dalluan një gomone të fuqishme që drejtohej nga brigjet e Leçes.

read more »