Archive for ‘Humor’

14/05/2020

AMFITEATRI ABSURD

nga Dardo Veleno.

Debati për prishjen e amfiteatrit Flavio në Romë, ose siç njihet nga njerëzit Koloseu, po bëhet gjithnjë e më i ashpër. Politikanët e mazhorancës në bashki e qeveri, që kanë ndezur prej kohësh buldozerët e po vringëllojnë vrullshëm varetë, paraqesin argumente mjaft bindëse e të arsyeshme, të cilat vështirë të kundërshtohen e të hidhen poshtë nga kushdo që ka dy pare mend. Ja disa prej argumenteve më të spikatura që, pavarësisht nga veçoritë, vlejnë për çdo situatë të ngjashme nëpër botë, sepse logjika është e njëjtë:

read more »

30/04/2020

NUK DUKESH… 2.0

nga Dardo Veleno.

Sapo u ul e kuptoi menjëherë se gruaja përballë kishte dëshirë për të folur. Ia ndiente vështrimin tek i ndiqte lëvizjet ndërsa zinte vend për t’u rehatuar. Ftesa plot mirësjellje e gruas për ta vendosur xhupin në poltronën e lirë, me zë të ëmbël e buzëqeshje simpatike, nuk bëri gjë tjetër veçse ia konfirmoi përshtypjen e parë. Por nuk i erdhi keq, edhe ai kishte nevojë të shkëmbente dy fjalë.

read more »

30/04/2020

VIRUSI, GJUHA, LUFTA

nga Dardo Veleno.

Brezi i koronavirusit nuk e kishte njohur luftën, përveçse në filmat e vjetër bardhezi nga periudha e dy blloqeve e në ato me ngjyra dhe efekte speciale me prejardhje hollivudiane. Me pak fjalë, nuk e kishin idenë fare.

Pikërisht këtij brezi i ra për hise që gjatë pandemisë të pësonte një cunami metaforash që lidheshin me luftën. Ligjërata publike, duke filluar nga Ministri i Parë e deri tek nëpunësi i fundit, u mbush me shprehje si: jemi në luftë, kohë lufte, armiku i padukshëm, armët kundër virusit, lufta botërore, ta fitojmë betejën, mjekët në front, dërgimi i rezervistëve, disiplinë në luftën kundër epidemisë, armiku i përbashkët, aleatë në luftë, buletini i përditshëm, angazhimi i armatës, plani i mbrojtjes, armët mbrojtëse, fitorja e parë, vullnetarë në luftë, simbol i rezistencës, viktima të dezinformacionit, heronj, tradhtarë, bomba, drone, autoblinda

read more »

18/04/2020

STRATEGJIA YO-YO

nga Dardo Veleno.

Sondazhet flisnin qartë: popullariteti i Guvernatorit kishte kapur shifra të papara më parë paraprakisht. Askush nuk arrinte ta shpjegonte përse shumica dërmuese e qytetarëve i miratonte vendimet e Guvernatorit, kurse pjesa tjetër e adhuronte pa kushte, sidomos në situatën e një epidemie nga më të rëndat në histori shkaktuar nga unazavirusi, i quajtur kështu për nga ngjashmëria që kishte me unazën në pamjet mikroskopike. Ky sukses nuk ishte verifikuar për asnjë politikan, madje as gjatë koronavirusit në shekullin e kaluar.

read more »

14/04/2020

TITULLI I KARANTINËS

nga Dardo Veleno

Pas shpalljes së konkursit “Rrëfenja të karantinës”, që do të vlerësojë librat me poezi e tregime të shkruara gjatë ditëve të izolimit për shkak të koronavirusit, vendosa edhe unë të marr pjesë si autor.

Për lexuesit e dashur po jap më poshtë dy faqet e para, por që zbulojnë praktikisht të gjitha faqet e tjera të romanit që shkon deri 237 faqe, që për mendimin tim shkëlqejnë. Mirëpo librin shumëgjuhësh nuk mund ta dorëzoj për konkurrim pa titull, për të cilin jam krejt në mëdyshje. Për këtë arsye më sugjeroni ju lutem ndonjë titull të shndritshëm. Po shpall publikisht konkursin “Titulli i karantinës”, duke mirëpritur çdo propozim joserioz nga ana e juaj.

read more »

04/04/2020

UNË, FB, EMERGJENCA KORONAVIRUS

nga Dardo Veleno

Emergjenca e koronavirusit më kapi gafil nga pikëpamja e rrjeteve sociale. Facebook-un zakonisht nuk e përdor, por nuk e prisja të kisha kaq gjëra për të thënë e kohë me shumicë për t’u shprehur. Ja etapat që kalova në mënyrë kaotike e shpeshherë si në lojën e maleve ruse:

read more »

31/03/2020

PROFESIONET E REJA FALË COVID-19

nga Dardo Veleno

Gjatë emergjencës së koronavirusit të ri lindën një sërë profesionesh të reja që nuk ekzistonin më parë. Pra punë ka shumë, por edhe profesionistë ka shumë. Po i rendisim më poshtë pa kurrfarë rendi e pa asnjë pretendim shterues:

read more »

23/03/2020

LIBRAT NË KOHËN E PANDEMISË

nga Dardo Veleno

Gjatë ditëve të izolimit për shkak të pandemisë u përhapën me forcën e virusit edhe këshillat për librat që mund të lexoheshin gjatë ditëve në shtëpi.

read more »

11/04/2018

SI PIRAMIDA DHE TEATRI

nga Dardo Veleno

Pasi shkarraviti diçka mbi letër, e mbylli ngadalë stilografin elegant dhe e futi në xhepin e sipërm. Dukej sikur diçka i kishte ardhur ndër mend. Njeriu përballë po priste me padurim të dëgjonte diçka. Me ton bindës, pothuajse pedagogjik, iu drejtua: “Nuk di si t’jua shpjegoj, por ndoshta aktualiteti i politikës shqiptare na ndihmon”.

read more »

18/09/2017

GЁZUAR SMS

Urimet me SMS vijnё kryesisht nё trajtё orteku. Dy janё mё kryesorёt. Orteku i parё e ul vrapin andej nga fundi i vitit, tjetri me fillimin e vitit tё ri. Siç mund tё përfytyrohet lehtë, dallga e parё e SMS-ve merr forcë nga urimet e Krishtlindjeve, dallga e dytё e gjen energjinё tek urimet e vitit tё ri.

read more »